می‌دانید که عدم در اختیار داشتن دید کافی در رانندگی منجر به بروز حوادث ناگواری خواهد شد و به همین خاطر است که سیستم روشنایی اتومبیل از اهمیت زیادی برخوردار هست و اصولاً در شب و بعضاً در روز هم مورداستفاده قرار می‌گیرد که به همین خاطر خودروسازان انواع چراغ را مطابق با نیاز رانندگان برای استفاده در شرایط آب و هوایی متفاوت برای خودروهای تولیدشده در نظر گرفته‌اند؛ آشنایی با سیستم روشنایی خودرو و هم چنین انواع چراغ های روی بدنه ی خودرو شما را در استفاده ی صحیح تر از آن، عملکرد و نگهداری از آن کمک خواهد کرد. امروزه که اتومبیل پژو 207 از خودروهای پرطرفدار و لوکس محسوب می‌گردد و در جاده و خیابان‌هم بیشتر این اتومبیل را مشاهده می‌کنید لازم است که اطلاعاتی در خصوص انواع چراغ پژو 207 و سیستم روشنایی این خودرو داشته باشید تا از عواقب خراب شدن چراغ خودرو و حوادث جاده در امان بمانید.

مشخصات پژو 207 و بررسی امکانات آن

پژو 207 از تولیدات ایران‌خودرو است که همواره از بروزترین نوآوری‌ها و بیشترین امکانات در قالب خودرویی شیک و همه‌پسند به بازار عرضه‌شده است که اتفاقاً جدیدترین مدل آن‌هم پژو 207 سقف شیشه‌ای هست. موتور این خودرو باقدرت فوق‌العاده‌ای که دارد قادر به تولید نیروی معادل با 105 اسب بخار است که این میزان از قدرت به همراه بدنه‌ی مقاوم، چالاک و خوش‌ساخت منجر شده ترکیب بی‌نظیری از آب درآید.

سیستم داخلی و بدنه‌ی ماشین ۲۰۷ به‌ اینصورت است که مطابق با آب‌وهوای تمامی مناطق ایران سازگاری دارد و مقاوم است. به‌علاوه بهره‌مند بودن از مصرف سوخت بهینه و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، سیستم ترمز ضد قفل MBA-EBD-ABS سیستم ترمز دیسکی جلو و عقب به همراه سیستم خنک‌کننده برای ترمز جلو، فرمان هیدرولیک، ایر بگ یا کیسه هوای ایمنی راننده و صندلی کنار راننده، تغییر حالت صندلی به‌صورت دلخواه، سیستم تهویه‌ی خودکار، سیستم جی‌پی‌اس، دوربین دنده‌عقب، سیستم روشنایی بی‌نظیر و مواردی دیگر از امکانات رفاهی این خودروی شیک و بروز هستند.

در این مطلب با بررسی سیستم روشنایی این اتومبیل می خواهیم که انواع چراغ های روی بدنه ی آن و عملکرد هر کدام را بررسی کنیم:

انواع چراغ پژو 207

درواقع سیستم روشنایی اتومبیل علاوه بر فراهم کردن امنیت رانندگان، بر زیبایی و دیزاین بدنه‌ی اتومبیل هم نقش مؤثری دارد و به همین دلیل شرکت‌های خودروسازی برای هرکدام از چراغ‌های اتومبیل سیستم برق مجزا و اختصاصی را در نظر گرفته‌اند تا در صورت بروز مشکل برای یکی از اجزا عملکرد سایر چراغ‌های اتومبیل هم از کار نیفتد؛ سیستم روشنایی پژو 207 هم مانند تمامی خودروهای دیگر شامل انواع چراغ های متنوع است و به بررسی این موضوع که کاربرد آن‌ها چیست می‌پردازیم:

 • چراغ مه شکن پژو 207

چراغ مه شکن بیشتر برای رانندگی در شرایط آب‌وهوایی نامساعد کاربرد دارد به این صورت که به کمک چراغ جلوآمده و زاویه دید راننده را افزایش خواهد داد؛ حال ممکن است که رنگ نور چراغ مه شکن زرد یا سفید باشد که باید گفته شود انتخاب رنگ نور آن سلیقه‌ای است و نمی‌توان گفت که کدام‌یک بهتر است. ماشین 207، چراغ مه شکن عقب ندارد و فقط جلوی ماشین چراغ مه شکن دارد.

 • چراغ جلو 207

مهم‌ترین چراغ خودرو چراغ جلو است؛ چراکه دید کافی را در اختیار راننده و سرنشینان خودرو قرار می‌دهد و مسیر جاده را برایتان روشن می‌کنند. البته چراغ جلو ۲۰۷ و تمامی اتومبیل‌های دیگر به 2 بخش تقسیم می‌شود که شامل نور بالا و نور پایین هست. نور بالا به این صورت است که هرکدام میزان متفاوتی از پرتوهای نور را پخش می‌کنند و زاویه دید متفاوتی را برای راننده فراهم می‌کنند و محدوده‌ی بیشتری را روشن خواهد کرد اما بهتر است زمانی از آن استفاده شود که خودرویی مقابل شما نباشد چراکه نور آن متمرکزتر است و چشم رانندگان روبروی شمارا اذیت خواهد کرد و در مقابل نورپایین محدوده‌ی کمتری را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد و باعث آزار و اذیت سایر رانندگان‌هم نخواهد شد.

 • چراغ عقب (خطر) 207

چراغ خطر ۲۰۷ که به آن چراغ عقب ۲۰۷ هم گفته می‌شود بر روی پشت بدنه‌ی خودرو قرار گرفته است؛ رنگ این چراغ قرمز است و به همین خاطر هم به آن چراغ خطر گفته می‌شود. با روشن بودن این چراغ رانندگان پشت سر شما می‌توانند موقعیتان در جاده و مسیر تاریکی، بارش و هوای مه‌آلود و… تشخیص دهند و فاصله‌ی استاندارد را با شما جهت پیشگیری از بروز اتفاقات احتمالی رعایت کنند.

 • چراغ دنده‌ عقب

چراکه روشن شدن چراغ دنده عقب 207 هشداری برای سایر رانندگان جهت مشخص شدن حرکت اتومبیل شما به عقب خواهد بود به همین دلیل وجود چراغ دنده‌عقب بر روی بدنه‌ی خودرو امری لازم و ضروری است.

 • چراغ ترمز 207

چراغ ترمز که به آن چراغ استپ ترمز یا چراغ اخطار ترمز هم گفته می‌شود، بر روی قسمت پشتی اتومبیل نصب می‌شود و در حین رانندگی به‌محض وارد آوردن فشار بر روی پدال ترمز روشن می‌شود که هشدار از کاهش سرعت و یا متوقف کردن خودرو خواهد داد.

 • چراغ راهنما 207

رانندگان جهت اطلاع دادن تغییر مسیر خود به سایر رانندگان و پیشگیری از بروز احتمالات اتفاقی از چراغ راهنما استفاده می‌کنند و با روشن کردن چراغ راهنمای چپ یا راست مسیر انحراف حرکت از چپ یا راست را  به سایر رانندگان پیرامون خود هشدار می دهند و بدین صورت از بروز تصادفات و برخورد اتومبیل‌ها به هم پیشگیری خواهد شد.

 • چراغ پارک

چراغ‌های روی بدنه‌ی اتومبیل که چراغ جانبی یا پارک نامیده می‌شوند به‌محض روشن شدن اتومبیل، به دلیل جریان الکتریکی مدار برخی از آن‌ها که داخل اتاقک خودرو و یا بدنه‌ی خودرو قرارگرفته‌اند روشن می‌شود؛ این چراغ‌ها که شامل چراغ‌های کوچک روی سپر و بدنه‌ی خودرو می‌باشند محدوده‌ی خودرو را درمسیرهای مه‌آلود و تاریک مشخص می‌کنند.

 • چراغ پلاک

بر روی محل نصب پلاک عقب خودرو دو چراغ کوچک برای خواندن و تشخیص اعداد پلاک در طرفین آن تعبیه شده است و به کمک آن اعداد روی پلاک اتومبیل در تاریکی، مه و … هم قابل تشخیص خواهد بود.

چراغ داخل اتاقک خودرو:

 • چراغ سقف
 • چراغ‌های موجود بر روی پنل های جلو راننده (پنل سرعت و…)
 • چراغ داشبورد
 • چراغ صندوق عقب

حال که انواع چراغ‌هایی که بر روی بدنه‌ی پژو 207 طراحی شده اند را بررسی کردیم و و میدانیم که هرکدام چه نقشی دارند، لازم است که قبل از حرکت در جاده از سالم و بی‌عیب و نقص بودن آن مطمئن باشید.

9 راز نگهداری از چراغ پژو 207

هرکدام از چراغ‌های روی بدنه‌ی اتومبیل به‌منظور و هدفی معین در نظر گرفته‌شده‌اند و لازم است که حداقل ماهی یک‌بار سلامت سستم الکتریکی اتومبیل خود را چک کنید، به‌علاوه ممکن است که به‌مرور در اثر رعایت نکردن مواردی چراغ‌های اتومبیل کدر شود و پخش نور به‌خوبی صورت نگیرد که ممکن است در اثر این واقعه با بروز تصادفات و حوادث ناگوار مواجه شوید، بنابراین لازم است که موارد ذیل را جهت افزایش طول عمر چراغ پژو ۲۰۷ رعایت نمایید:

 • پرهیز از رانندگی در مناطق سردسیر و مرطوب، حتی پارک کردن خودرو در این مناطق منجر به ایجاد بخار داخل کاسه شده و از شفافیت و براقیت چراغ خودرو می‌کاهد.
 • خودداری از شستن پی در پی خودرو با استفاده از مواد شوینده‌ی بی‌کیفیت و در عوض استفاده از صابون و آب یا اسپری کارواش مناسب، به براقیت بدنه و چراغ خودرو کمک خواهد کرد.
 • پرهیز از رانندگی در جاده‌های خاکی، چراکه برخورد سنگریزه‌های کوچک منجر به ایجاد خط و خراش بر روی بدنه‌ی چراغ خودرو خواهند شد.
 • عدم پارک خودرو در معرض نور آفتاب زیرا اشعه‌ی uv آفتاب منجر به سوختن تلق سطح چراغ خودرو خواهد شد و منجر به کدر شدن آن خواهد شد.
 • از برخورد اجسام تیز و زبر که باعث ایجاد خط و خراش بر روی چراغ می‌شوند خودداری کنید.
 • خرید چراغ خودرو از نمانام‌های معتبر و باکیفیت
 • استفاده از اسفنج و دستمال میکرو فایبر که بدون دوخت هستند را برای دستمال کشی و براق کردن خودرو 207 انتخاب کنید چراکه وجود دوخت در اطراف پارچه منجر به ایجاد خط و خراش بر روی بدنه خواهد شد.
 • نوار چسب‌کاغذی جهت محافظت از بدنه‌ی خودرو و چراغ از بروز خط و خراش بر روی بدنه محافظت می‌کند.
 • واکس و پولیش کردن چراغ خودرو، که بهتر است چراغ‌ها را از بدنه جدا کرده و سپس با استفاده از شوینده‌ی مناسب آن را شست‌وشو دهید و با استفاده از سنباده، پارچه‌ی نرم و یا اسفنج سطح چراغ را با دقت بالا خشک‌کنید که در صورت سنباده کشی لازم است تا مرحله‌ای که کدری روی چراغ از بین برود آن را ادامه دهید که پس‌ازاین مرحله بایستی پولیش‌کاری سطح چراغ را انجام دهید و سپس در مرحله‌ی آخر آن را واکس کنید که با ایجاد لایه‌ای محافظ از مخدوش و تیره شدن چراغ پیشگیری خواهد کرد.

رعایت این موارد نه‌تنها برای چراغ پژو 207 بلکه در مورد چراغ تمامی اتومبیل‌ها صدق می‌کند و می‌توانید آن‌ها را بکار بگیرید.

بهترین چراغ پژو 207

برند چراغ خودرو از مهم‌ترین مواردی است که لازم است قبل از خرید به آن توجه کنید چراکه برندهای معتبر از مواد اولیه‌ی باکیفیت و استاندارد و هم چنین بروزترین متدهای روز دنیا جهت ساخت چراغ خودرو استفاده می‌کنند که در این صورت علاوه بر کیفیت عملکرد بی‌نظیر طول عمر زیادی هم خواهند داشت که در این صورت علاوه بر رانندگی بدون دغدغه و آسان با فراهم بودن زاویه دید عالی خریدی مقرون‌به‌صرفه را هم تجربه خواهید کرد. از بهترین برندهای انواع چراغ پژو 207 کروز، مدرن و… می‌توان اشاره کرد و از پرطرفدارترین انواع چراغ ماشین 207 محسوب می گردند.

جمع‌بندی…

تأمین نور کافی جهت رانندگی بدون دغدغه از اصلی‌ترین اصول رانندگی هست که رانندگان را از وضعیت حرکت خودروها آگاه می‌سازد، بنابراین سلامت وضعیت ظاهری و فنی چراغ خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در این مطلب، جهت آشنایی با انواع چراغ روی بدنه‌ی خودرو، کاربرد و اصول نگهداری بهتر و افزایش طول عمر قطعه ی مذکور، انواع آن را بررسی کردیم. در صورت استفاده ی طولانی مدت و یا بروز خرابی و نیاز به تعویض چراغ پژو 207 می‌توانید به وب‌سایت آنلاین ماشین پلاس مراجعه کنید و بهترین چراغ خودرو 207 را از این مجموعه خریداری نمایید.