امروزه با‌توجه به استفاده‌ی مداوم ما از خودرو، این وسیله دیگر تنها به‌عنوان یک وسیله‌ی نقلیه مطرح نیست، بلکه به‌نوعی، دیگر دوست و همراه ما است. اگر به این دوست دیرینه توجه نکنیم، ممکن است در وسط راه ما را تنها رها کند و اصطلاحا رفیق نیمه راه ما شود؛ پس رسیدگی به این دوست خوبمان را فراموش نکنیم. این دوست ما از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده که به هر دلیلی امکان خرابی در آن‌ها وجود دارد. یکی از این صدها قطعه، فیلتر روغن خودرو است. و اگر شما هم از اینکه مدام برای تعمیر و تعویض فیلتر روغن به تعمیرگاه مراجعه می‌کنید، خسته شده‌اید؛ در ادامه‌ی خواندن این مقاله ما را تنها نگذارید تا شما را در افزایش طول عمر این قطعه و چند نکته‌ی مهم که لازم است راجع به فیلتر روغن بدانید راهنمایی کنیم.

آیا می‌دانید محل استفاده فیلتر روغن کجاست؟ این قطعه دقیقاً در ورودی مسیر روغن موتور قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی اصلی آن، به‌طورکلی پاک‌سازی و تصفیه روغن موتور است همچنین تا زمانی که عمر آن تمام نشده باشد به‌درستی به کار خود ادامه می‌دهد. امابا ما باشید تا درباره‌ی اینکه دقیقاً چه وظایفی دارد، چگونه عمل می‌کند و طول عمر آن چقدر است که نیاز به تعویض پیدا می‌کند را، در ادامه‌ی این مقاله به آن‌ها بپردازیم.

وظیفه فیلتر روغن چیست؟

احتراقی که در خودرو صورت می‌گیرد موجب تولید ناخالصی‌ها و موادی می‌شود که ممکن است در قطعات موتور خودرو رسوب کند. به همین دلیل روغن، درون موتور و سایر قطعات جریان پیدا می‌کند و تمامی رسوبات و مواد اضافی که در اثر احتراق تشکیل‌شده‌اند را با خود به درون فیلتر روغن می‌برد.

این کار به کمک موتور ماشین نیز نیاز دارد، اما ببینیم که موتور چگونه به روغن موتور کمک می‌کند؟ موتور از طریق یک پمپ، روغن را به سمتی که فیلتر روغن در آنجا قرار دارد، می‌فرستد. روغن نیز از طریق سوراخ‌هایی که در برخی فیلتر روغن‌ها وجود دارد واردشده، سپس فیلتر روغن هم تمامی مواد زائد را به خود جذب کرده. بدین‌صورت از رسوب مواد در قطعات موتور نیز جلوگیری می‌شود. روغن، اصطکاک بین قطعات را نیز کم ‌می‌کند درنتیجه قطعات نیز دیرتر فرسوده می‌شوند. پس فیلتر روغن به‌طور غیرمستقیم روی طول عمر قطعات موتور تأثیر می‌گذارد. همچنین روغن با گردش در موتور، باعث کاهش گرمای موتور و استهلاک آن می‌شود بنابراین هرچه کیفیت روغن بالاتر باشد در عملکرد موتور تأثیر دارد.

بعد از اینکه با وظیفه و عملکرد فیلتر روغن آشنا شدیم، ببینیم که این قطعه‌ی مهم از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است.
اجزای تشکیل دهنده فیلتر روغن
به‌صورت کلی یک نوع هستند؛ اکثراً از جنس الیاف مصنوعی و یا سلولز به شکل لایه‌هایی متراکم ساخته می‌شوند.

چند نکته‌ی مهم که لازم است راجع به فیلتر روغن بدانید

چند نکته‌ی مهم که لازم است راجع به فیلتر روغن بدانید

انواع فیلتر روغن

فیلتر روغن متناسب با هر خودرو نوع‌های مختلفی دارد و همچنین در تعداد سوراخ‌هایی که روغن‌موتور از آن عبور می‌کند متفاوت هستند. علاوه بر این ازلحاظ اندازه نیز باهم اختلاف دارند و کوتاه یا بلندی آن‌ها در برخی ماشین‌ها متفاوت است. انواع فیلتر روغن به 2 دسته‌ی فیلتر روغن پیچی  و فیلتر روغن کارتریجی تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیح مختصری از هرکدام را برایتان شرح می‌دهیم.

فیلتر روغن‌ پیچی  یک حفاظ فلزی دارد که به دور خود فیلتر کشیده شده و آن را می‌پوشاند. همچنین یک دریچه هم دارد که از ورود آلودگی و ذرات خارجی نیز جلوگیری می‌کند. نصب این نوع فیلتر نسبت به مدل‌های دیگر بسیار راحت‌تر است که نیازی به باز شدن سایر قطعاتی که به فیلتر روغن متصل است را ندارد. فیلتر‌ روغن کارتریجی نیز بدون حفاظ است که شیار و لایه‌ی کاغذی آن کاملا مشهود و مشخص است. این نوع فیلتر را مستقیم روی موتور نصب می‌کنند.

خرید انواع فیلتر روغن- فیلتر روغن چیست و وظایف آن چیست

چند نکته‌ی مهم که لازم است راجع به فیلتر روغن بدانید

همانگونه که انسان گاهی مریض خواهد شد و نیاز به چک‌آپ یا معالجه دارد. ماشین هم دقیقا مثل ما، گهگاهی قطعاتش دچار خرابی شده و نیاز دارد تا به آن رسیدگی کنیم. اگر همواره مشکلات آن را رفع کنیم، مثل روز اول سرحال خواهد بود.

دلایل و علائم خرابی فیلتر روغن

اغلب قطعات خودرو طول عمر مشخصی دارند بعضی از آن‌ها قطعات مصرفی نیستند بنابراین طول عمر بالاتری دارند. اما قطعاتی مصرفی همانند: روغن موتور، فیلتر هوا، فیلتر روغن و غیره نیاز به تعویض در فواصل کوتاهی هستند. اما خب سؤال اینجاست، چه عواملی باعث خرابی این قطعه می‌شود و از همه مهم‌تر علائم خرابی فیلتر روغن چیست و ما از کجا بفهمیم فیلتر روغن ما نیاز به تعویض دارد.

چند نکته‌ی مهم که لازم است راجع به فیلتر روغن بدانید

از نکات مهم فیلتر روغن و دلایلی که باعث خرابی این قطعه می‌شود؛ نامرغوب بودن قطعه، استفاده از روغن بی‌کیفیت و آلوده شدن یا کثیف شدن بیش‌ازحد فیلتر روغن است که کم‌کم کارایی خود را از دست می‌دهد. ازجمله علائم خرابی فیلتر روغن که ما را متوجه خرابی آن می‌کند و به ما می‌گوید زمان تعویض قطعه فرا رسیده، می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم.

 • روشن شدن چراغ چک
 • کاهش فشار روغن
 • نشت روغن موتور
 • وجود مشکل در احتراق موتور
 • روان کار نکردن موتور و خودرو
 • افزایش بیش‌ازاندازه مصرف سوخت و مشکل در روشن شدن یا استارت خوردن ماشین

5 راز در مورد افزایش طول عمر فیلتر روغن

آیا از هزینه کردن مداوم برای تعمیر ماشین، خسته شده‌اید؟ پس بیایید با انجام کارهایی ساده، به‌خوبی از قطعات ماشین مراقبت کنید. برای مثال با بیان چند نکته‌ی مهم که لازم است راجع به فیلتر روغن بدانید و رعایت مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم، طول عمر فیلتر روغن خود را افزایش دهید.

 • استفاده از روغن موتور مرغوب
 • عدم ترکیب 2 نوع روغن با خلوص مختلف
 • تعویض به‌موقع روغن قبل از تغییر رنگ آن به سیاه
 • تعویض فیلتر روغن و روغن به‌طور هم‌زمان
 • عدم استفاده و ریختن بیش‌ازحد روغن موتور

جمع‌بندی

اکنون با وظایف، دلایل خرابی و انواع فیلتر روغن آشنا شدیم و لازم است بدانیم بهترین فیلتر روغن چه نوع فیلتری است؟ فیلتر روغن‌ها انواع و برند‌های مختلفی دارند که انتخاب را برایمان دشوار می‌کنند. پس برای خرید، حتماً لازم است برند شناخته‌شده‌ای را انتخاب کنید و از فروشگاه‌های معتبر نیز خریداری کنید. علاوه بر این‌ها حتماً فیلتر روغن متناسب با مدل ماشین خود را انتخاب نمایید.
تعویض فیلتر روغن که عمر آن تمام‌شده را نباید فراموش کنید تا از آسیب به موتور و دیگر قطعات جلوگیری کنید. شما می‌توانید با رعایت نکاتی ساده به‌خوبی از این قطعه نگهداری کنید و هزینه‌های مازاد را نیز کاهش دهید.
امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به‌درستی با فیلتر روغن آشنایی پیداکرده باشید. چراکه هدف ما انتخاب و خرید آگاهانه برای شما عزیزان است، تا پول اضافی و الکی را نپردازید و کمتر دچار تعمیر قطعات شوید.