گاهی اوقات احساس می‌کنیم که خودروی‌مان شتاب سابق را ندارد یا از اول این‌گونه بوده و با گذشت زمان نیز کمتر شده است. شتاب خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای رفع آن، باید به دنبال مشکلی بگردیم که باعث کاهش شتاب خودرو شده است. اینکه شتاب خودروی ما با سرعت خودرو هماهنگ باشد، بسیار مهم است. شتاب خودرو از آن موضوعاتی است که برای هر راننده‌ای بسیار حائز اهمیت است. حال این سؤال پیش می‌‌آید که چگونه شتاب خودروی‌مان را افزایش دهیم؟ یا اینکه چگونه موتور ماشین را تقویت کنیم. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد و ویژگی‌های زیادی در خودرو را باید بررسی کرد. اما بیایید ادامه مطلب را بخوانیم تا ببینیم بهترین راه افزایش شتاب خودرو چیست و چگونه می‌توان این مشکل را رفع کرد.
ازجمله عواملی که در شتاب ماشین تأثیر می‌گذارد را در زیر برای شما عزیزان نام می‌بریم. شما نیز آن‌ها را در خودروی خود بررسی کنید تا مشکل را پیدا کنید.

افزایش شتاب خودرو

روغن موتور: هرچه موتور خودرو سرحال باشد و به‌درستی کار کند، خودرو شتاب قابل قبولی خواهد داشت. همچنین اگر به‌موقع، تعویض روغن موتور را انجام ندهیم، خاصیت خود را ازدست‌داده و درنتیجه موتور و قطعات آن نیز به‌درستی روغن‌کاری نمی‌کند. علاوه بر این روی سلامت موتور نیز تأثیر می‌گذارد.

فیلتر روغن: علاوه بر روغن‌موتور، فیلتر روغن نیز در شتاب خودرو تأثیرگذار بوده. ازآنجاکه فیلتر روغن به دلایل زیادی مثل آلودگی هوا یا استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت و نامرغوب، نیاز به تعویض داشته باشد و اگر در زمان مناسب تعویض نشود، هرچه روغن موتور باکیفیت استفاده کنید، تأثیر مثبتی نمی‌بینید؛ چراکه فیلتر روغن کثیف شده، کارایی خود را ازدست‌داده و نمی‌تواند به‌درستی عمل کند. درنتیجه تأثیر منفی روی موتور سپس شتاب خودرو می‌گذارد.

فیلتر هوا: هرچه فیلتر هوا تمیزتر و باکیفیت‌تر باشد، یعنی هوای تمیز و سالم وارد موتور خودرو شود، موتور خودرو بدون آلودگی و غبار کار خود را انجام می‌دهد. این امر موجب می‌شود کارایی موتور و عملکرد آن پایین نیاید. پس حتماً فیلتر هوا را با توجه به عملکرد خودرو و میزان استفاده از آن، به‌موقع تعویض کنید.

افزایش شتاب خودرو

تعویض سیم گاز خودرو: سیم گاز به دریچه هوای ورودی خودرو متصل است. یعنی هرچه پدال گاز را فشار دهید، دریچه هوا به همان اندازه هوا را وارد سیلندر می‌شود. با شل شدن سیم پدال گاز، هوای کافی وارد نمی‌شود. یعنی؛ قدرت کافی را برای باز کردن دریچه هوا نخواهد داشت.

ECU: از طریق عوض کردن کدهای ای سی یو، یا همان کامپیوتر خودرو باعث می‌شود، برای مثال مصرف سوخت بالا رود یا شتاب خودرو نیز افزایش یابد.

تمیز کردن انژکتور: اگر سوخت خودرو، ناخالصی داشته باشد، در دهانه انژکتور رسوب می‌کند و میزان سوخت استانداردی وارد سیلندر نمی‌شود. در این صورت احتراق به‌درستی صورت نمی‌گیرد. احتراق هم اگر مناسب نباشد، کاهش شتاب خودرو را به دنبال دارد.

لاستیک: برخی از لاستیک‌ها در خودرو اصطکاک بیشتری با زمین ایجاد می‌کنند، همین امر سبب می‌شود که شتاب خودرو افزایش یابد. بنابراین انتخاب و خرید لاستیک متناسب با خودرو بسیار مهم است. اگر لاستیک  خودروی شما بیش‌ازحد فرسوده شده باشد یعنی آج کمتری داشته باشد، از شتاب خودرو می‌کاهد.

افزایش شتاب خودرو با دیاگ: این روش بدین‌صورت، انجام می‌گیرد که یک چیپ به پورت دیاگ متصل شده که با ECU در ارتباط است تا وضعیت بخش‌های مختلف خودرو را کنترل کند. که البته برخی به آن برنامه افزایش شتاب خودرو می‌گویند.
هرکدام از قسمت‌هایی که دچار اختلال شوند، دستور اصلاح آن را صادر کرده و به بهبود و افزایش شتاب خودرو کمک قابل‌توجهی می‌کند.

افزایش شتاب خودرو

شمع موتور: شمع موتور خودرو، عامل اصلی جرقه و احتراق در موتور خودرو است. بنابراین به کیفیت بالای آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تسمه تایم: به وجود آمدن مشکل در تسمه تایم باعث می‌شود که احتراق به‌صورت کامل صورت نگیرد. زیرا؛ تنظیم نبودن تسمه تایم درحرکت سوپاپ‌ها تداخل ایجاد می‌کند درنتیجه شتاب خودرو را نیز کاهش می‌دهد.

سنسور اکسیژن: ایجاد تداخل در سنسور اکسیژن، میزان اکسیژنی که برای احتراق و سوخت لازم است را تغییر داده و خودرو شتاب لازم خود را نخواهد داشت.

عدم شتاب نداشتن ماشین روی گاز

پس‌ازآن که فهمیدیم چه بخش‌هایی روی شتاب ماشین تأثیر دارد، حال ببینیم که چرا برخی از اینکه خودروی‌شان روی گاز شتاب لازم را ندارد، شاکی هستند. خب لازم است بدانید که بنزین که سوخت اصلی ماشین به‌حساب می‌آید مایع است و چگالی بیشتری نسبت به گاز دارد، بنابراین بنزین شتاب بیشتری را نسبت به گاز، برای خودرو خواهد داشت. این نکته را هم فراموش نکنید که تمامی خودروها متناسب با سوخت بنزین طراحی و تولید می‌شوند. درنتیجه طبیعی است که خودرو با سوخت بنزین کارایی و شتاب بیشتری داشته باشد چون همه‌چیز به نفع آن طراحی‌شده است.
تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، می‌تواند راه‌های افزایش شتاب خودرو گازسوز نیز باشد بنابراین همه‌ی موارد را در خودروی خود بررسی کنید.

کلام آخر

همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، داشتن شتاب خوب برای هر راننده‌ای مهم است. یعنی هر راننده‌ای که شتاب خودروی بالا و خوبی داشته باشد، کاملاً احساس خوشایندی دارد. قطعاً همه‌ی ما نیز از اینکه برای خودرو شتاب بالایی داشته باشیم، احساس رضایت بیشتری از رانندگی خود، خواهیم داشت.
ما در این مقاله از وبلاگ‌های فروشگاه اینترنتی ماشین پلاس، سعی کردیم که در بهبود وضعیت شتاب خودروی شما تأثیرگذار باشیم. شما دوستان عزیز نیز با رعایت نکات ساده و رسیدگی به اتومبیل خود، به سلامت هرچه بیشتر آن کمک کنید. چراکه این همراه همیشگی ما، نیاز به مراقبت و رسیدگی از جانب ما دارد.