هرزگرد یکی از مهمترین قطعات جانبی خودرو محسوب می شود و مطابق تحقیقاتی که در این زمینه انجام داده ایم متوجه شدیم که این بخش مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد به گونه ای که رانندگان و تعمیرکاران فراوانی وجود دارند که سوالت بسیار در این رابطه تمرکز آن ها را به خود جلب کرده است به همین دلیل نیز ما تصمیم گرفتیم با ارائه یک مقاله کامل در باره این قطعه جوابگوی تمامی سوالات شما در این زمینه باشیم پس اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که می خواهید اطلاعات بیشتری راجع به هرز گرد داشته باشید ما را در ادامه این مطالب همراهی نمایید.

هرزگرد چیست و چه وظیفه ای دارد؟

هرزگرد

هرزگرد

هرزگرد در واقع یک قطعه شبیه به فولی است که بر روی یک عدد بلبرینگ قرار گرفته است و فقط به بدنه موتور متصل است. خودرو سازان و یا تعمیرکاران خودرو به هنگام قرار دادن تسمه در میان دو فولی که در بخش های بالایی و پایینی خودرو قرار دارند از هرزگرد برای تنظیم سفتی آن ها بهره می برند. جهت انجام این کار افراد مربوطه پیچ واقع شده بر روی هرزگرد را باز می کنند و سپس از طریق آن و همچنین به کمک یک وسیله خاص که به اصطلاح وزنه نام دارد میزان سفت بودن تسمه مورد نظر را تنظیم خواهند کرد.

میزان سفتی مورد نظر برای تسمه خودرو باید به گونه ای باشد که نه زیاد شل و نه زیاد محکم باشد بلکه باید به گونه ای تنظیم شود به راحتی از جای خود خارج نشود ولی بتوان آن را با مقداری فشار از طریق دست تکان داد. نکته قابل توجه دیگر این که بدانید هرزگرد ها همواره در جهت مخالف حرکت فولی های جانبی خود به چرخش در می آیند.

همانطور که توضیح دادیم دریافتید که مهمترین وظیفه هرزگرد، تنظیم سفتی تسمه های خودرو می باشد و قابل توجه است بدانید که تنوع تعداد تسمه های خودرو باعث ایجاد تنوع در هرزگرد ها نیز شده است به گونه ای که به تعداد تسمه از این نوع قطعات نیز در خودرو دیده می شود و هر کدام وظیفه خاص خود را بر عهده دارند.

حتما مطالعه فرمایید: پلوس و هر آنچه باید در رابطه با پلوس دانست!

علت خرابی هرزگرد

علت خرابی هرزگرد و و دلایلی که طول این محصولات را کم می کند یکی از پر چالش ترین سوالات مخاطبان علاقه مند به خودرو و قطعات یدکی آن می باشد و منابع مختلفی نیز هستند که در این رابطه توضیحاتی را ارائه داده اند اما ما در این بخش می خواهیم اصلی ترین دلایل و معتبر ترین توضیحات را برای شما بیان کنیم تا بتوانید بیش از پیش این عوامل را شناخته و توجه بیشتری به آن ها داشته باشید تا بتوانید مدت زمان طولانی تری از این قطعه بازدهی کسب نمایید. با ما همراه باشد.

  • خرابی بلبرینگ

همانطور که اشاره کردیم هرزگرد ها بر روی یک بلبرینگ قرار گرفته اند. هدف از بیان دوباره این مسئله این بود که بدانید خراب شدن بلبرینگ متصل به این قطعات به طور مستقیم در عملکرد آن ها تاثیر خواهد گذاشت به طوری که اگر بلبرینگ مورد نظر خراب شده هرزگرد متصل به آن به سر صدا افتاده و عملکرد خود را به طور کلی از دست می دهد. ایجاد اختلال ناشی از خرابی بلبرینگ در هرزگرد به حدی بالا است که نقش این قطعه را کاملا بر عکس می کند به طوری که هرزگرد مختل شده به جای تسهیل عملکرد تسمه ها مانع از حرکت و چرخش آن ها خواهد شد و همین عامل پاره شدن تسمه را به دنبال خواهد آورد.

  • سفتی تسمه

همانطور که در بخش های قبلی نیز توضیح دادیم دریافتید که تنظیم سفتی تسمه به طور مستقیم بر عهده عرزگرد می باشد و این عمل توسط وسایل خاصی تحت نظر افراد ماهر انجام می شود اما قابل توجه است بدانید که اگر میزان سفتی تسمه مربوطه استاندارد نباشد نتنها باعث اختلال در عملکرد تسمه می شود بلکه مشکلات بیشتری را نیز به دنبال خواهد آورد.

شل بودن بیش از حد تسمه باعث می شود که این قطعه به طور کامل نتواند از نیروی موتور بهره ببرد و از طرفی دیگر اگر تسمه مورد نظر بیش از حد سفت باشد دچار فشار می شود و حائز اهمیت است بدانید که این فشار مستقیما بر روی هرزگرد نیز اعمال خواهد شد و می تواند از جمله دلایل خرابی این محصول بشمار رود.

رانندگان می توانند با رعایت نکات بالا مدت زمان بیشتری از هرزگرد خود استفاده کنند بازدهی بیشتری را از آن به دست آورند.

علائم خرابی هرزگرد

اولین نشانه و شایعترین علامت خرابی هرزگرد مربوط به جیر جیر کردن آن می باشد. این صدا ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما توصیه می کنیم که در صورت شنیدن آن اول تز همه هرزگرد خودرو را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت و عملکرد مناسب آن اطمینان حاصل نمایید چرا که اگر به این مسئله بی توجه باشید ممکن است دست در کوتاه با مدت با مشکلات بیشتری روبرو شوید.

تفاوت هرزگرد های اصل و تقلبی

کیفیت هرزگرد ها نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات یدکی خودرو در ظاهر زیاد قابل تشخیص نیستند ولی یکی از مهمترین نشانه های ظاهری که باید هنگام خرید به آن توجه کنید این است که محصولات اصلی برخلاف محصولات تقلبی فاقد هر گونه زاویه تیز هستند چرا که این قطعات به طور مستقیم با تسمه ها در ارتباط می باشند و در صورت وجود بخش های تیز به شدت برای تسمه ها خطر ساز بوده و طول عمر آن ها را تا حدود زیادی کم می کند.

تشخیص کامل هرزگرد اصلی از تقلبی نه تنها برای رانندگان بلکه برای تعمیرکاران نیز تقریبا غیر ممکن می باشد بنابراین بهترین راه خرید محصولات از فروشندگان معتبر می باشد.

امروزه فروشندگان متعددی در سراسر بازار وجود دارند که این محصولات را با کیفیت ها و قیمت های گوناگون در دسترس خریداران قرار می دهند اما حایز اهمیت است بدانید سودجویان فراوانی خود را در پوشش این افراد قرار داده و محصولات تقلبی را با قیمت هایی بالا در دسترس مردم قرار می دهند ما در این بخش شما را با یکی از بهترین فروشگاه های لوازم یدکی خودرو در سراسر ایران آشنا می کنیم که شما بتوانید محصولات خود را با اطمینان کامل خریداری نمایید.

ماشین پلاس یکی از بزرگترین فروشگاه های خرید و فروش قطعات یدکی خودرو در سراسر کشور می باشد. این مجموعه ارائه دهنده کلیه خدمات مربوط به قطعات خودرو های مختلف از جمله خودرو های سواری و ماشین های سنگین می باشد که تحت نظر افراد متخصص اداره می شود.

محصولات مجموعه ماشین پلاس همگی دارای گارانتی و برچسب اطمینان هستند به طوری که خریداران می توانند با مراجعه به آن ها از اصلی بودن و معتبر بودن برند محصولی که خریداری کرده اند مطمئن باشند.