فروشگاه آنلاین ماشین پلاس

تسمه دینام و هر آنچه باید در مورد تسمه دینام بدانید

تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام و هر آنچه باید در مورد تسمه تایم بدانید

تسمه دینام یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین قطعات یدی موجود در خودرو ها می باشد که باید به طور دقیق و با سفتی مناسب در جای خود تعبیه شود چرا که در غیر اینصورت موجب افزایش دمای پروانه خواهد شد. افزایش دما پروانه به علت عدم کارکرد تسمه دینام باعث می شود هم تیمه و هم پروانه به شدت دچار آسیب دیدگی شوند. شل بودن بیش از حد تسمه دینام موجب عمدم شارژ باتری و در نتیجه کاهش کارایی واتر پمپ می شود. مطابق این توضیحات می توان دریافت که یکی تسمه دینام یکی از قطعه هایی می باشد که خودرو بدون وجود آن ناقص بوده و نمی تواند کارایی خود را به درستی انجام دهد.

وظیفه تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام را می توان تحت عنوان های تسمه کولر یا تسمه هیدرولیک نیز مشاهده کرد. مهمترین وظیفه این قطعه تنظیم کارکرد سیسنم تهویه، هیدرولیک فرمان و دینام می باشد. به طوری که عملکرد مناسب این قطعه سبب افزایش کارکرد و بهبود عملکرد این قطعات نیز خواهد شد چرا که این تسمه انرژی آن ها را توسط نیرویی که در باتری تولید می شود تامین کرده و در اختیار دینام و سایر قطعات نام برده خواهد گذاشت.

علائم خرابی تسمه دینام

عدم کارد کرد مناسب هیدرولیک فرمان خودرو و کولر

همانطور که در بخش قبل نیز توضیح دادیم دریافتید که مهمترین وظیفه تسمه دینام تنظیم عملکرد قطعاتی همچون کولر و هیدرولیک خودرو می باشد پس اگر این قطعه به درستی کار نکند می تواند عملکرد سایر اجزاء مرتبط به خود را نیز دچار اختلال کند. از کار افتادن هیدرولیک فرمان باعث می شود که امنیت خودرو، رانندگان و سایر سرنشینان ماشین به شدت کاهش پیدا می کند چرا که فرمان فوق العاده سفت شده و هدایت ماشین نیز بسیار سخت خواهد شد.

ایجاد ترک و پارگی روی تسمه

یکی از بهترین راه ها برای بررسی تسمه دینام نگاه کردن به آن می باشد به طوری که اگر سطح این قطعه را مشاهده کنید باید فاقد هر گونه علائمی همچون ریش ریش شدن و یا پارگی و ترک برداشتن باشد. در این صورت بهتر است بلافاصله نسبت به تعویض آن اقدام کرد تا خودرو و سرنشینان آن از خطرات احتمالی مربوط به اختلال عملکرد این قطعه در امان باشند.

شنیدن صدای جیر جیر کردن در قسمت جلو خودرو

رانندگان خودرو های مختلف حیز اهمیت است بدانند  که در صورت شنیدن صدای شبیه به جیر جیر کردن در قسمت جلو خودرو باید نسبت به نعویض تسمه دینام خود اقدام کنند. این صدا هنگامی شنیده می شود که این تسمه بر روی پولی خودرو کشیده شود. کشیده شدن تسمه بر روی پولی باعث ساییدگی آن شده و در نتیجه عملکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد.

افزایش دمای موتور

خودرو های مختلفی وجود دارند که عملکرد واتر پمپ آن ها نیز توسط این تسمه ها تنظیم می شود به طوری که کارکرد آن ها به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط می باشد. پاره شدن این تسمه باعث از کار افتادن واتر پمپ خواهد شد و در نتیجه دمای موتور به شدت بالا می رود بنابراین اگر راننده با افزایش ناگهانی موتور مواجه شد باید بلافاصله به وجود اختلال در تسمه دینام مشکوک شود و خودرو خود را به نزدیک ترین مکانیکی مورد نظر نشان دهد چرا که استفاده از موتور خودرو در دما های بالا می تواند خسارات جبران ناپذیر زیادی را به دنبال داشته باشد.

روشن شدن چراغ هشدار باتری

همانطور که توضیح دادیم این تسمه ها با به چرخش درآوردن دینام باعث شارژ شدن باتری می شوند پس اگر به درستی کار نکنند باتری خودرو نیز به مرور زمان دچار اخلال می شود و خودرو ان را با روشن کردن نور هشدار به راننده اطلاع می دهد.

نشانه های که در بالا به آن ها اشاره کردیم مهمترین و شایع ترین علائم خرابی این قطعه می باشد بنابراین به علت اهمیت بیش از حد این تسمه در خودرو همواره در صورت مشاهده چنین نشانه هایی نسبت به چک کردن آن اقدام نمایید.

علت ریش ریش شدن تسمه دینام

تسمه دینام و هر آنچه باید در مورد تسمه دینام بدانید
تسمه دینام و هر آنچه باید در مورد تسمه دینام بدانید

همانطور که در بخش های قبل نیز اشاره کردیم دریافتید که این تسمه ها به طور مستقیم با پولی خودرو در تماس هستند و حائز اهمیت است بدانید که خراب شدن پولی به مرور زمان باعث ریش ریش شدن آن ها و ایجاد اختلال در عملکردشان خواهد شد.

علت دیگری که می تواند سبب ریش ریش شدن تسمه دینام ها شود؛ خراب شدن واتر پمپ است چراکه که اگر پمپ آب به درستی کار نکند دمای موتور به شدت بالا رفته و درنتیجه این افزایش دما تسمه دینام ها دچار پارگی و ترک برداشتن می شوند و دیگر قادر به عملکرد مناسب نخواهند بود.

طول عمر تسمه دینام چقدر است؟

امروزه تسمه دینام های گوناگونی در سراسر بازار وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای کیفیت و قیمت مخصوصی می باشند و قابل توجه است بداند که اصلی ترین عامل تفاوت قیمت این محصولات مواد اولیه و آلیاژ هایی می باشد که تسمه مورد نظر را از آن ساخته اند. دوام و ماندگاری این تسمه ها به طور مستقیم به نوع موادی که از آن ساخته شده اند وایسته می باشد اما اگر بخواهیم به صورت کلی راجع به این محصولات نظر دهیم می توانیم بگوییم که تسمه هایی که با استفاده طرح های قدیمی طراحی و تولید شده اند حدود 80 هزار کیلومتر و تسمه های جدید تر که با استفاده از مواد EPDM تولید شده اند حدود 150 هزار کیلومتر مورد استفاده قرار می گیرند.رانندگان توجه داشته باشند که هیچ گاه نمی توان زمان دقیقی برای تعویض این قطعات مورد نظر گرفت چرا که عوامل جانبی فراوانی وجود دارند که ممکن است طول عمر آن ها را به مراتب نسبت به حالت عادی کاهش دهد پس همواره هنگام تعویض روغن و یا تعمیرات دیگر از مکانیک مورد نظر خود درخواست کنید تا صحت سلامت تسمه دینام را نیز چک کند و در صورت مشاهده هر گونه مشکل آن را تعویض نماید.

خرید تسمه دینام

تسمه دینام ها به حکم نقش مهمی که در خودرو دارند از توجه فراوانی در میان مردم و رانندگان برخوردار می باشند. درخواست های روز افزون خریداران برای خرید این محصولات توجه فروشندگان فراوانی را نیز به خود جلب کرده است به طوری که امروزه فروشنده های مختلفی در سراسر کشور وجود دارند که این قطعات را با کیفیت ها و قیمت های گوناگون در دسترس مردم قرار می دهند. فروشگاه آنلاین ماشین پلاس که به عنوان یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو عمل می کند یکی از بزرگترین و مهمترین مراکز خرید تسمه دینام و سایر قطعات دیگر خودرو می باشد. خریداران می توانند با مراجعه به وب سایت این مجموعه بهترین محصولات را مناسب ترین قیمت تهیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.