فروشگاه آنلاین ماشین پلاس

انواع کاسه نمد و راه های افزایش طول عمر آن

از دیرباز که افراد جوامع مختلف با استفاده از وسایل نقلیه، یا بهتر است بگویم وسایلی که از چرخ جهت پیمودن سریع مسافت بهره می‌برند، اقدام به مسافرت و مهاجرت به نقاط دوردست کردند؛ مهندسان و تولیدکنندگان همواره با چالش آب‌بندی قطعاتی که متحرک هستند روبرو بوده‌اند تا چرخ ارابه‌ها را برای مدت طولانی آب‌بندی کنند.از اولین درزگیرها یا آب‌بندها می‌توان به نوارهای چرمی و نمدی اشاره کرد که رفته‌رفته ساختار آن‌ها با توجه به پیشرفته‌تر شدن موتور وسایل نقلیه تغییر کرد و جزئیات بیشتری هم در ساخت آن‌ها به کار برده شد.

به‌طورکلی می‌توان گفت که در ابتدا از پارچه‌های مخصوص به‌عنوان درزگیر استفاده می‌کردند. از سال 1920 با استفاده از چرم مقاوم در برابر روغن و یک محفظه‌ی فلزی، کاسه نمدهای جدیدی تولید شدند و رفته‌رفته تا پس از جنگ جهانی دوم به‌مرور توسعه‌ی کاسه نمدها گسترش پیدا کرد.

کاسه نمد چیست و عملکرد آن چگونه است؟

هر موتور یا وسیله‌ای مکانیکی برای انتقال نیروی چرخشی خود نیازمند قطعه‌ای به نام شفت است؛ شفت قطعه‌ای است که مدام در حال حرکت است و برای راحتی حرکت آن نیاز به ماده‌ای سیال مانند روغن است.

مواد سیال تمایل به فروریختگی و نشت دارند که برای جلوگیری از نشت آن از کاسه نمد استفاده می‌شود. با توجه به محل قرارگیری و جنس آن انواع متفاوتی دارد که در ادامه انواع کاسه نمد را بررسی خواهیم کرد.

کاسه نمد درواقع نوعی درزگیر است که مانع از نشت ماده‌ی سیالی مانند روغن به بیرون خواهد شد و از جذب آلودگی و گردوغبار به بخش‌های روغنی هم پیشگیری خواهد نمود که درنتیجه از آسیب به قطعات اصلی و شفت‌ها جلوگیری می‌نماید.

بخش‌هایی از خودرو که درگیر نیروی چرخشی هستند به کاسه نمد نیاز دارند؛ عمدتاً این قطعه را در جوار قطعاتی همچون بلبرینگ، پلوس، کمک‌فنر، پیستون، شیر فرمان و سوپاپ‌ها می‌توان پیدا کرد و در صورت نشت روغن در عملکرد قطعه‌ی موردنظر هم اختلال ایجاد خواهد شد.

اجزای تشکیل‌دهنده‌ ی کاسه نمد

  1. لایه‌ی بیرونی این قطعه از پوشش لوله‌ای شکل استیلی تشکیل شده است که دارای تداخل لازم برای درزگیری استاتیکی منافذ محفظه‌ی مربوطه می‌باشد.
  2. یک لبه‌ی آب‌بندی که از لایه‌ای الاستومری ساخته شده است و به‌صورت استاتیکی شفت را درزگیری و آب‌بندی می‌کند. این لبه دارای یک نوک تیز است که به‌واسطه‌ی قالب‌ریزی یا برش شکل می‌گیرد. این لبه‌ی تیز توسط یک فنر کششی بر روی سطح شفت به‌واسطه‌ی یک بار شعاعی مشخص فشرده می‌شود.
  3. نمد فشرده‌شده که برای جلوگیری از نشت ماده‌ی سیال کاربرد دارد.
  4. فنر که ایجاد فشار برای جلوگیری از نشت را بر عهده دارد.
  5. واشرِ کاسه‌ای فلزی که جهت استحکام کاسه نمد در برابر فشار ناشی از حرکت شفت ساخته شده است.

کاسه نمد از اجزای مذکور ساخته شده است که با ساختار ساده‌ی خود قطعه‌ای کاربردی را تشکیل داده و در محافظت و  جلوگیری از ایجاد اختلال در عملکرد خودرو تأثیر چشمگیر خواهد داشت. بطوریکه در صورت خرابی کاسه نمد و نشت روغن به قطعه‌ی اصلی در کارایی آن اختلال ایجاد خواهد شد.

انواع کاسه نمد ازنظر جنس و مقاومت

انواع کاسه نمد ازلحاظ جنس در دو نوع پلاستیکی و فلزی یافت می‌شوند اما ازلحاظ کارایی یا حتی بر اساس اندازه هم‌طیف گسترده‌ای را در بر خواهند گرفت و هرکدام کاربرد و مشخصات مختص به خود را دارند.

بنابراین اگر دسته‌بندی جامع و کلی را بر اساس استاندارد کلی و بدون در نظر گرفتن استثناهایی که نیاز به تخصص بیشتر دارد، ارائه دهیم؛ براساس متریال مورداستفاده خواهد بود.

کاسه نمد نیتریل

این محصول در برابر دمای 30 تا 120 درجه‌ی سانتی‌گراد عملکرد خوبی دارد. کاسه نمد نیتریل برای تجهیزات صنعتی جدید بیشتر کاربرد دارد و در برابر روغن‌های نفتی، هیدروکربن‌های آلیفاتیک، اسیدهای رقیق‌شده، روغن‌های معدنی و… از مقاومت بالایی برخوردار است.

از مزیت‌های دیگر این نوع کاسه نمد می‌توان به اصطکاک کم و قیمت مناسب آن اشاره کرد.

کاسه نمد وایتون

در این نوع کاسه نمد دامنه‌ی دما با توجه به ترکیب خاص، از منفی 40 درجه فارنهایت تا 400 درجه فارنهایت مقاومت دارد. کاسه‌نمدهای وایتون مقاومت خوبی در برابر روغن‌های نفتی، روغن‌های معدنی، اسیدهای غلیظ و رقیق و قلیاهای ضعیف از خود نشان می‌دهند. بنابراین می‌توان از آن‌ها در محیط‌هایی که با بنزین و سیالات انتقال سروکار دارند، استفاده نمود.

کاسه نمد اتیلن پروپلین

قطعه ی مذکور به دلیل مقاومت در برابر آب، بخار آب و اوزون سبب شده است که از آن در سیستم‌های هیدرولیک، محیط‌های حاوی مواد شیمیایی و اکسیدکننده‌ها، شرایط آب و هوایی مختلف و حلال‌های قطبی استفاده گردد. محدوده دمای کاری این محصول بسته به نوع کاربرد از 50 تا 140 درجه‌ی سانتی‌گراد است.

کاسه نمد لاستیک طبیعی

این نوع از کاسه نمدها از ماده‌ای بسیار الاستیک ساخته شده‌اند که توسط الیاف طبیعی دارای خواص فیزیکی عالی هستند که بسته به نوع کاربرد و محدوده دمای کاری از 45- تا 100 درجه‌ی سانتی‌گراد را پوشش می‌دهد. از مزیت‌های آن به استحکام کششی، مقاومت در برابر سایش و فشردگی را می‌توتن نام برد که باعث شده‌اند به گزینه‌ای ایدئال برای دمای کم بدل شوند.

کاسه نمد سیلیکونی

کاسه نمدهای سیلیکونی در برابر حرارت 55 تا 200 درجه‌ی سانتی‌گراد مقاوم بوده و زمینه‌ی کاربردی بالایی هم دارند اما برای استفاده در محیط‌های دارای بنزین توصیه نمی‌شود. این محصول از مقاومت بالایی در برابر روغن‌های معدنی و مایعات مبتنی بر گلیکول بهره برده و قادر به جذب روان‌کننده‌‌هایی است که اصطکاک و سایش را به حداقل می‌رسانند.

راه‌های افزایش طول عمر کاسه نمد

کاسه نمد از قطعه‌های حساسی است که با نشت روغن، منجر به خرابی قطعه‌ی مرتبط و شده و اصطلاحاً آن را به تعمیر می‌اندازد. بنابراین با چک کردن و یا تعویض آن از به بار آمدن هزینه‌ی تعمیر گذاف پیشگیری خواهد شد. موارد ذیل در افزایش طول عمر قطعه ی مذکور تأثیر خواهند داشت:

  • نصب صحیح کاسه نمد
  • وجود روغن کافی در دیفرانسیل
  • پیشگیری از از دست دادن حالت ارتجاعی لاستیک و حفظ حالت استاندارد آن
  • خرید کاسه‌نمدهای باکیفیت که در ساخت آن‌ها از مواد اولیه‌ی مرغوب استفاده شده است

موارد فوق را رعایت کنید و از جمع شدن گردوغبار در اطراف کاسه نمد نیز پیشگیری کنید تا از آسیب رسیدن به قطعه ی مذکور جلوگیری شود که در نتیجه با این عمل نیاز به تعویض زودبه‌زود آن و یا به بار آوردن تعمیرهای سنگین خودرو پیشگیری به عمل خواهد آمد.

سخن آخر

تمامی قطعات در اتومبیل به هم متصل بوده و سیستمی منسجم را تشکیل داده‌اند که با اختلال در قطعه‌ای ساده هم ممکن است عملکرد خودرو به‌کلی مختل شود. از این رو با خرید قطعات باکیفیت و اصل و توجه کردن به نکاتی ساده از بروز اتفاقات احتمالی جلوگیری خواهد شد.

برای اطلاع از لیست قیمت و خرید کاسه نمد از فروشگاه آنلاین ماشین پلاس به این سایت مراجعه کرده و با در اختیار داشتن شرایط خرید آسان تجربه ی خریدی رضایت بخش را برای خود به ارمغان خواهد بیاورید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.