در ابتدای این مقاله، لازم است به این موضوع بپردازیم و ببینیم که رینگ پیستون چیست؟ رینگ از کلمه انگلیسی (RINGE) ریشه گرفته و با همان شکل در زبان ما تلفظ می‌شود و در اصطلاح به حلقه‌های فلزی گفته می‌شود. این حلقه‌ها روی پیستون قرار می‌گیرند و جنس این حلقه‌ها از چدن است. قابلیت ارتجاعی خوب و مقاومت بسیار زیادی در برابر حرارت دارند. نحوه کار رینگ پیستون و اساسی‌ترین علت استفاده از رینگ این است که باید فضای بین احتراق کامل آب‌بندی‌شده باشد تا در زمان احتراق و ایجاد فشار به پیستون برای اعمال کشش و مکش از کمپرس موتور کاسته نشود.

لازم به ذکر است که بدانید در هیچ حالتی نمی‌توان پیستون را به‌گونه‌ای طراحی کرد که خود عمل آب بندی را به‌تنهایی انجام دهد، به همین دلیل در قسمت بالایی پیستون شیارهایی برای قرار دادن رینگ در نظر گرفته‌شده است تا عملیات آب‌بندی به کاملی صورت گرفته و هم لایه‌ای از روغن را در هر بار حرکت پیستون به بالا و پایین روی دیواره سیلندر قرار دهد.

نقش رینگ پیستون در خودرو

در بخش زیر از مهم‌ترین نقش‌ها و نحوه کار رینگ موتور خودرو را نام می‌بریم تا باهم بیشتر با این قطعه‌ی مهم و حیاتی آشنا شویم.

 • جلوگیری از فرسودگی بیش‌ازحد و اصطکاک
 • آب‌بندی محفظه احتراق و ممانعت از نشت گاز از دیواره پیستون
 • حفظ روغن و روغن‌کاری بین پیستون و دیواره سیلندر
 • بهبود انتقال حرارت از پیستون به دیواره سیلندر
 • انتقال گرما از پیستون به جداره سیلندر در دمای پایین‌تر
 • کاهش سطح تماس میان پیستون و جداره سیلندر تا حد امکان
 • جمع‌آوری و پاک‌سازی روغن از جداره سیلندر و مانع از وارد شدن آن به محفظه احتراق

علائم خرابی رینگ پیستون

از مهمترین و متداولترین نشانه های خرابی رینگ پیستون می توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • نصب اشتباه رینگ موتور ها
 • روغن سوزی موتور
 • نرسیدن روغن به پیستو‌ن‌ها
 • جمع آوری غلط موتور توسط استادکاران
 • ریختن روغن نامناسب در موتور
 • داغ شدن بیش از حد موتور
 • ترکیب شدن آب و روغن

رینگ پیستون و نقش های آن

ضعیف شدن رینگ پیستون

یکی از راه‌های تشخیص ضعیف شدن رینگ موتور، دود آبی‌رنگ اگزوز یا درب روغن‌موتور است. رینگ و پیستون ازجمله قطعاتی هستند که بر روی یکدیگر افتاده و با سرعت بالایی روی دیواره سیلندر در حال رفت‌وبرگشت می‌باشند. به همین علت نیاز است این حرکت با کمترین اصطکاک و حرارت و بیشترین میزان روان کاری صورت گیرد. از مهم‌ترین لازمه‌های این عمل ایجاد دیواره‌ای سخت و صیقلی و درعین‌حال مقاوم در برابر تنش و فشارهای شدید کاری می‌باشد.

معمولاً دو عدد از رینگ‌ها در بالای پیستون وظیفه آب‌بندی فشار احتراق و یک عدد در پایین لبه پیستون وظیفه زدودن روغن از سطح سیلندر را هنگام برگشت پیستون به سمت پایین را بر عهده دارد. با توجه به‌سرعت و میزان فشار کاری بالایی که در محفظه احتراق وجود دارد، رینگ‌ها به‌طور مداوم تحت‌فشار بوده و بر روی دیواره سیلندر کشیده می‌شوند. به همین منظور باید دائماً روغن‌کاری شوند تا از بروز هرگونه اصطکاک در این ناحیه جلوگیری شود.

انواع رینگ پیستون

روی بیشتر پیستون موتورهای بنزینی سه عدد رینگ قرار می‌دهند. اگر از شما بپرسند که انواع رینگ پیستون را نام ببرید، می‌دانید چه نوع رینگ موتورهایی در خودرو به کار می‌روند؟ اگر نمی‌دانید، نگران نباشید؛ زیرا اکنون انواع رینگ موتور را ازلحاظ وظیفه برای شما عزیزان نام می‌بریم.

رینگ پیستون روغنی: همانطور که از نام آن پیداست، رینگ روغنی از نشت روغن در پیستون جلوگیری می‌کند؛ به همین دلیل به آن‌ها رینگ موتور روغنی گفته می‌شود.
رینگ تراکم: این نوع رینگ موتور اجازه نمی‌دهد گازهایی که متراکم شده‌اند از پیستون خارج شوند.

رینگ پیستون و نقش های آن

تعمیر رینگ پیستون

برای اینکه رینگ موتور به‌درستی کار خود را انجام دهد، باید صحیح نصب‌شده باشد.
برای نصب رینگ موتور بهتر است که این کار را به متخصص خود بسپارید اما در اینجا نحوه نصب رینگ موتور را برای شما شرح خواهیم داد.
در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام نصب رینگ موتور، شکاف رینگ ها روبروی هم قرار نگیرند. مثلاً اگر خودروی شما از 3 رینگ استفاده می‌کند، می‌توانید شیار رینگ ها را با زاویه 120 درجه از هم تنظیم کنید. به‌گونه‌ای که در یک راستا قرار نگیرند. همچنین این را فراموش نکنید که شیار رینگ‌ها را در قسمتی قرار ندهید که سوراخ گژنپین در آن راستا باشد.

در نصب رینگ کمپرسی، رینگ با سطح تماس استوانه‌ای در شیار اول و رینگ با سطح تماس مخروطی در شیار دوم و رینگ روغنی در شیار سوم قرار می‌‌گیرد.
رینگ کمپرسی که شیار داخلی به شکل پله‌ای دارد، هنگام نصب پله‌ی آن باید رو به بالا باشد.
رینگ های شیب‌دار، باید لبه‌ی تیز آن رو به پایین باشد تا روغن‌های موجود، روی جداره سیلندر را جدا کرده و به کارتل روغن بفرستد.
رینگ هایی که شیار پله‌ای شکل خارجی دارند نیز باید به سمت پایین نصب شوند.
در نصب رینگ روغنی، رینگی که لبه خارجی آن شیب‌دار است، باید رو به بالا باشد تا هنگامی‌که پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند، رینگ روی روغن بلغزد و در زمان پایین آمدن پیستون، روغن را از دیواره سیلندر به سمت کارتل منتقل کند.
رینگ روغنی که بخش خارجی آن لبه‌دار است نیز برای جمع‌کردن بهتر روغن، رو به پایین نصب می‌شود.

رینگ موتور 405

تولید شرکت ریک، مناسب برای پژو ۴۰۵ است. این قطعه جزء لوازم‌یدکی ضروری و اختصاصی خودرو است. وظیفه رینگ موتور، تسهیل حرکت پیستون خودرو در داخل سیلندر موتور است. کارکرد دیگر رینگ موتور، جلوگیری از اصطکاک اضافی بین پیستون و سیلندر و چرخش مناسب روغن موتور در داخل سیلندر موتور است. رینگ موتور از جنس آهنی ساخته می‌شود تا در برابر فشار و گرما، مقاومت داشته باشد. این قطعه دارای مدلی دایره‌ای شکل است و دور پیستون خودرو قرار می‌گیرد. رینگ موتور به دلیل نقشی که در چرخش مناسب روغن دارد، در روان کاری مناسب پیستون و سیلندر موتور بسیار مؤثر است.

 رینگ پیستون پراید

شرکت تولیدی قطعات خودرویی «ریک» در سال ۱۹۲۷ در کشور ژاپن بنیان نهاده شد. این شرکت با استفاده از آزمایشگاه های مخصوص و دانش به روز، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان رینگ خودرو در طول سالیان اخیر بوده است. شرکت بزرگ تولیدی ریک با تولید محصولات باکیفیت و مدرن توانسته است با بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین برندهای تولید خودرو در جهان همکاری کند. رینگ استاندارد تولید شرکت ریک، مناسب برای پراید صبا است. قیمت رینگ پیستون پراید را هم می‌توانید در ادامه‌ی این مقاله مشاهده نمایید.

این قطعه یکی از اساسی ترین لوازم یدکی ضروری خودرو است. وظیفه رینگ موتور، سهولت و راحتی حرکت پیستون خودرو در داخل سیلندر موتور است. کارکرد دیگر رینگ موتور، جلوگیری از اصطکاک اضافی بین پیستون و سیلندر و چرخش مناسب روغن موتور در داخل سیلندر است. رینگ موتور از جنس آهنی ساخته می‌شود تا در برابر فشار و گرما مقاومت داشته باشد.

بهترین رینگ پیستون

تولیدکننده‌های زیادی اقدام به تولید این قطعه کرده‌اند. پس قطعا انواع برند و جنس مختلفی با قیمت های متنوع وجود دارد. اما بهترین مارک رینگ پیستون کدام است. بهتر است از برندهایی استفاده کنید که شناخته شده باشند و از اعتبار بالایی برخوردار باشد. همچنین از مواد اولیه خوب و با کیفیتی نیز در تولید قطعه استفاده کرده باشند. برای مثال از جمله رینگ موتور های معتبر و با کیفیت بازار می‌توان به رینگ هافنر، رینگ موتور NE، رینگ RIK و رینگ ایساکو اشاره کرد.
جهت خرید انواع رینگ پیستون از معتبر ترین فروشگاه اینترنتی ماشین پلاس دیدن فرمایید.
علاوه بر برندهایی که در بالا به آن اشاره کردیم، این فروشگاه انواع رینگ پیستون 206، سمند، پیکان، پژو پارس و سایر خودروهای تولید داخل را به شما مشتریان عزیز ارائه می‌کند.