فروشگاه آنلاین ماشین پلاس

رینگ پیستون و نقش های آن
رینگ پیستون و نقش های آن
رینگ پیستون و نقش های آن

رینگ پیستون

رینگ از کلمه انگلیسی (RINGE) ریشه گرفته و باهمان شکل در زبان ما تلفظ می شود و در اصطلاح به حلقه های فلزی گفته می شود. این حلقه ها روی پیستون قرار می گیرند و جنس این حلقه ها از چدن است. قابلیت ارتجاعی خوبی دارند و مقاومت بسیار زیادی در برابرحرارت سرگرفته از احتراق در محفظه احتراق سیلندر دارند. اساسی ترین علت استفاده از رینگ این است که باید فضای بین احتراق کامل آب بندی شده باشد تا در زمان احتراق و ایجاد فشار به پیستون برای اعمال کشش و مکش از کمپرس موتور کاسته نشود.

لازم به ذکر است که بدانید در هیچ حالتی نمی‌توان پیستون را به گونه‌ای طراحی کرد که خود عمل آب بندی را به تنهایی انجام دهد به همین دلیل در قسمت بالایی پیستون شیارهایی برای قرار دادن رینگ در نظر گرفته شده است تا عملیات آب بندی به کاملی صورت گرفته و هم لایه‌ای از فیلم روغن را در هر بار حرکت پیستون به بالا و پایین روی دیواره سیلندر قرار دهد.

نقش رینگ پیستون در خودرو

ازمهمترین نقش های رینگ پیستون در خودرو عبارتند از:

 • جلوگیری از فرسودگی بیش از حد و اصطاک
 • آب بندی محفظه احتراق و ممانعت از نشت گاز از دیواره پیستون
 • حفظ روغن و روغن کاری بین پیستون و دیواره سیلندر
 • بهبود انتقال حرارت از پیستون به دیواره سیلندر
 • انتقال گرما از پیستون به جداره سیلندر در دمای پایین تر
 • کاهش سطح تماس میان پیستون و جداره سیلندر تا حد امکان
 • جمع آوری و پاکسازی روغن از جداره سیلندر ومانع از دخول آن به محفظه احتراق

علائم خرابی رینگ پیستون

رینگ پیستون و نقش های آن
رینگ پیستون و نقش های آن

از مهمترین و متداولترین نشانه های خرابی بوش، رینگ پیستون می توان به صورت زیر عنوان کرد:

 • نصب غلط رینگ پیستون ها
 • روغن سوزی موتور
 • نرسیدن روغن به پیستون ها
 • جمع آوری غلط موتور توسط استادکاران
 • ریختن روغن نامناسب در موتور
 • داغ شدن بیش از حد موتور
 • ترکیب شدن آب و روغن

ضعیف شدن رینگ پیستون

یکی از راه های تشخیص ضعیف شدن رینگ پیستون، دود آبی رنگ اگزوز یا درب روغن موتور است. رینگ و پیستون از جمله قطعاتی هستند که بر روی یکدیگر افتاده و با سرعت بالایی روی دیواره سیلندر در حال رفت و برگشت می باشند. به همین علت نیاز است این حرکت با کمترین اصطکاک و حرارت و بیشترین میزان روان کاری صورت گیرد. از مهمترین لازمه های این عمل ایجاد دیواره ای سخت و صیقلی و در عین حال مقاوم در برابر تنش و فشارهای شدید کاری می باشد.

معمولا دو عدد از رینگ ها در بالای پیستون وظیفه آبندی فشار احتراق و یک عدد در پایین لبه پیستون وظیفه زدودن روغن از سطح سیلندر را هنگام برگشت پیستون به سمت پایین را بر عهده دارد. با توجه به سرعت و میزان فشار کاری بالایی که در محفظه احتراق وجود دارد، رینگ ها به طور مداوم تحت فشار بوده و بر روی دیواره سیلندر کشیده می شوند. به همین منظور باید دائما روغنکاری شوند تا از بروز هرگونه اصطکاک در این ناحیه جلوگیری شود.

انواع رینگ پیستون

در پیستون دو نوع رینگ فشاری و روغنی وجود دارد:

روی بیشتر پیستون موتور های بنزینی سه عدد رینگ قرار میدهند. دو رینگ بالایی، رینگ های فشاری اند.

رینگهای تراکم: رینگ های تراکم معمولا از جنس چدن ساخته می شود در بعضی موتورهای دیزل و پر قدرت از رینگهایی استفاده می شود که از چدن نشکن ساخته شده اند این چدنها مانند چدن معمولی شکنده نیستند و می توان انها را خم کرد بدون اینکه بشکنند لبه بیشتر رینگهای تراکم پخ است پخ بودن لبه رینگ سبب می شود که اندکی چرخانده شده و در نتیجه لبه ای تیز با جداره تماس پیدا خواهد ممکن است پیشانی رینگ پیستون هم تیز یا گرد کرده باشد انحنای رینگی با پیشانی گرد بسیار کم است و معمولا به چشم دیده نمی شود.

رینگهای تراکم پایینی: بخش عمده گازی که از رینگ تراکم بالای عبور می کند پشت رینگ تراکم پایینی یا رینگ وسط به دام می افتد این دو رینگ تراکم به کمک یکدیگر فشار احتراق را تحمل می کنند و مانع کمپرس رد کردن می شوند.

رینگ پیستون 405

تولید شرکت ریک مناسب برای پژو ۴۰۵ است. این قطعه جزء لوازم یدکی ضروری و اختصاصی خودرو است. وظیفه رینگ موتور، تسهیل حرکت پیستون خودرو در داخل سیلندر موتور است. کارکرد دیگر رینگ موتور، جلوگیری از اصطکاک اضافی بین پیستون و سیلندر و چرخش مناسب روغن موتور در داخل سیلندر موتور است. رینگ موتور از جنس آهنی ساخته می شود تا در برابر فشار و گرما، مقاومت داشته باشد. این قطعه دارای مدلی دایره ای شکل است و دور پیستون خودرو قرار می گیرد. رینگ موتور به دلیل نقشی که در چرخش مناسب روغن دارد، در روان کاری مناسب پیستون و سیلندر موتور بسیار مؤثر است.

درباره تولیدکننده:

شرکت تولیدی قطعات خودرویی «ریک» در سال ۱۹۲۷ در کشور ژاپن تأسیس شد. این شرکت با استفاده از آزمایشگاه های مخصوص و دانش به روز، یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان رینگ خودرو در طول سالیان متوالی بوده است. شرکت بزرگ تولیدی ریک با تولید محصولات باکیفیت توانسته است با بزرگ ترین و معتبرترین برندهای تولید خودرو در جهان همکاری کند.

برای خرید انواع لوازم یدکی موتور سیکلت کلیک کنید.

تعمیر یا تعویض بوش سیلندر

 • ترک خوردگی لبه بوش
 • آسیب دیدگی شیارهای لاستیک های دور بوش
 • خارج از محدوده بودن اندازه قطر داخلی با تلرانس های هندسی آن
 • خوردگی یا ایجاد حفره بر روی بوش
 • ترک خوردگی یا شکستگی بوش
 • وجود خط های عمیق بر روی سطح داخلی بوش
 • پاک نبودن لبه بوش و شیار های رینگ آب بندی شده

نصب بوش سیلندر

ابتدا کلیه زنگ زدگی ها و جرم های بلوک سیلندر و سطوح آب بندی را خارج نموده و کاملا تمیز نمایید.سپس بلوک سیلندر را از نظر شکستگی و تغییر شکل بررسی نموده و با اندازه گیری ساعت کنترل نمایید چرا که وجود هر گونه رسوبات در محل بوش و باقیمانده اورینگ قبلی و تغییر شکل فیزیکی بلوک، باعث پهن شدن بوش جدید و نهایتا اشکال در عملکرد موتور خواهد شد.
بوش های جدید را از ابتدا از نظر ابعادی کنترل نموده و آنها را بدون اورینگ مونتاژ نمایید.

باید توجه داشت که در این حالت بوش ها بدون نیروی زیاد و فقط با فشار دست قابل نصب باشد. برآمدگی بالای بوش باید در حالی که بوش به خوبی بر روی نشیمنگاه خود نشسته است اندازه گیری شود. بوش را از بلوک سیلندر درآورده و اروینگ های آنرا نصب کنید. مواظب باشید اورینگ ها دچار پیچیدگی نشوند. اورینگ ها را به روغن یا گریس آغشته نمایید.

رینگ موتور پراید

شرکت تولیدی قطعات خودرویی «ریک» در سال ۱۹۲۷ در کشور ژاپن بنیان نهاده شد. این شرکت با استفاده از آزمایشگاه های مخصوص و دانش به روز، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان رینگ خودرو در طول سالیان اخیر بوده است. شرکت بزرگ تولیدی ریک با تولید محصولات باکیفیت و مدرن توانسته است با بزرگ ترین و معتبرترین برندهای تولید خودرو در جهان همکاری کند.رینگ موتور استاندارد تولید شرکت ریک، مناسب برای پراید صبا است.

این قطعه یکی از اساسی ترین لوازم یدکی ضروری خودرو است. وظیفه رینگ موتور، سهولت و راحتی حرکت پیستون خودرو در داخل سیلندر موتور است. کارکرد دیگر رینگ موتور، جلوگیری از اصطکاک اضافی بین پیستون و سیلندر و چرخش مناسب روغن موتور در داخل سیلندر موتور است. رینگ موتور از جنس آهنی ساخته می شود تا در برابر فشار و گرما مقاومت داشته باشد.

جهت خرید انواع رینگ پیستون از معتبر ترین فروشگاه اینترنتی ماشین پلاس دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.