احتمالا تا حالا شنیده باشید که روغن موتور را در هر 5000 تا 10 هزار کیلومتر یا بیشتر باید تعویض کرد. آیا میدانید دلیل بیان این اعداد برای کارکرد روغن چیست؟ و چرا برای روغن‌های مختلف متفاوت است؟ دریچه ای که به مخلوط سیلندر اجازه می دهد شیر ورودی است. چیزی که گازهای خرج شده از آن فرار می کنند دریچه خروجی است. آنها برای باز و بسته شدن در لحظات دقیق طراحی شده اند تا به موتور اجازه عملکرد موثر در همه سرعتها را بدهند.
شایان ذکر است که بدانید برای اینکه بهترین و مناسب ترین روغن را برای خودروی خود انتخاب کنیم باید عوامل زیر را مورد بررسی قرار دهیم:
1)ساختار انواع روغن موتورها
2)جدول کیفیت روغن موتورها
3)غلضت روغن

فیلتر روغن

یکی از بخش های مهم در سیستم روغنکاری، فیلتر روغن یا صافی روغن است و نقش فزاینده ای  در بهبود عملکرد سیستم دارد. در صورت نبودن این فیلتر، ذرات معلق می توانند وارد مجراها و محل های روغنکاری شده و  همچنین به بخش های مختلف موتور به خصوص سطح داخلی سیلندرها آسیب برساند. به این منظور در کلیه موتور ها برای تصفیه روغن، از فیلتر روغن استفاده می شود.


چه زمانی باید فیلتر روغن را تعویض کنیم؟

موتور اتومبیل یک جزء اصلی و قلب تپنده ی خودروی شماست و انتخاب روغن خودرو مناسب از مهمات کار کردن صحیح موتور است. اگر می‌خواهید روغن موتور خودرو درست عمل نماید پس باید به نوع روغن موتور و زمان تعویض فیلتر روغن دقت کنید.

نکات مهم و کاربردی در روغن موتور و بهترین نوع آن

هنگام تعویض روغن بهتر است، فیلتر روغن نیز تعویض گردد. در موتورهای با فناوری بالا نباید از روغن های موتور با سطح کارآیی پایین تر استفاده شود. با توجه به عوامل گوناگون از قبیل کیفیت سوخت، شرایط آب و هوایی، ترافیک، نوع رانندگی و بسیاری موارد دیگر کیلومتر کارکرد ذکر شده برای روغن موتور عموما قابل حصول نبوده و تعویض روغن قبل از رسیدن به حداکثر زمان کارکرد، توصیه می گردد.

در زمان تعویض روغن، از دستگاه های مکش که روغن را از بالای موتور، می نمایند استفاده نکنید. چرا که به دلیل تجمع رسوبات و آلودگی ها در کف کارتر روغن، تخلیه از انتهای کارتر موجب خروج بیشتر لجن و سایر آلاینده ها خواهد شد. استفاده از ظروف پلاستیکی نسبت به فلزی، مقرون به صرفه تر بوده و آلودگی کمتری داشته و میزان هدر رفتن روغن پایین تر خواهد بود. باید به خاطر داشت الزاما گرانترین روغن همیشه مناسب ترین نمی باشد. روغن موتور در هر صورت موجب آسیب به پوست می شود، از تماس طولانی مدت با آن باید اجتناب کرد.

تفاوت روغن موتور با روغن واسکازین

روغن موتور مخصوص خودروهایی است که دارای جعبه دنده دستی هستند و روغن واسکازین برای خود همانند روحی است که با جعبه دنده اتوماتیک کار می کند. احتمالا این موضوع برای شما بسیار ساده و سرسری به نظر رسد ولی یکسری استثناهایی در بعضی موارد وجود دارد و برای اینکه داشتن درک درست از این دور و زمونه باید ابتدا بدانیم که جعبه دنده اتوماتیک و جعبه دنده دستی چه تفاوتی باهم دارند.
برای تشخیص سریع این دو نوع روغن تنها کافی است بر روی جلد بطری حاوی روغن نگاه بیندازید.توجه کنید که برای روغن دنده یا همان روغن مخصوص گیربکس دستی بر روی بطری آن اصلاح(manual transmission fluid) MTF درج شده است و برای روغن گیربکس اتوماتیک بر روی بطری عبارت ATF (automatic transmission fluid ) درج شده است.

هر آنچه که باید در مورد روغن موتور بدانید

تفاوت روغن موتور با روغن واسکازین

روغن ترمز و نقش های آن

نقش یک سیستم ترمز سالم جدا از سلامت سرنشینان، برای سلامت خود خودرو نیز مهم و حیاتی است؛ اما با این حال بیشتر افراد در بررسی سیستم ترمز به برخی جزئیات توجه نمی کنند و این کوتاهی و بی توجهی می تواند آثار زیانباری را به دنبال داشته باشد. لازم به ذکر است که بدانید روغن ترمز تحت دما و فشار بالا عمل می‌کند و بدون آن اتومبیل شما نمی تواند در زمان فشردن که پدال ترمز متوقف شود.
روغن ترمز (سیال هیدرولیکی) یکی از اساسی ترین بخش های خودرو در نگهداری و تداوم خودرو است که نقش مهمی در درست کار‌کردن و روان و سریع بودن ترمز‌ها دارد. و مسئول حرکت دادن اجزای مختلف سیستم ترمز خودروی شما است.


نکات مهم درمورد ضدیخ خودرو

کار ضدیخ تنها پایین آوردن درجه انجماد آب در سیستم خنک کننده نیست، بلکه به جلوگیری از خوردگی اجزای موتور و بالابردن دمای نقطه جوش نیز کمک میکند.در این ماده ترکیباتی وجود دارد که از تشکیل رسوبات ناشی از املاح موجود در آب در داخل موتور و رادیاتورجلوگیری خواهد کرد.نکته مثبت این است، که وجود ضدیخ در در تمام فصول سال اهمیت بسیار زیادی برای حفظ تداوم و پایداری موتور دارد و فقط برای فصل سرما کاربردی نیست.

چگونه ضدیخ مناسب انتخاب کنیم؟

با توجه به این که انواع متفاوتی ضدیخ داریم و به منظور اینکه برای انتخاب آن دچار سردرگمی نشوید، قبل از انجام این کار به این سوال پاسخ دهید؛ آیا خودرو دارای قطعات قدیمی مانند رادیاتور برنجی یا مسی است؟ اگر جواب مثبت است، از ضدیخ با پایه معدنی استفاده کنید. چون ضدیخ با پایه آلی برای قطعات آلومینیومی طراحی شده است، بازدارنده‌های خوردگی حفاظت کافی در برابر قطعات مسی یا برنجی را تامین نمی‌کنند.

خرید ضد یخ مناسب با قیمت استثنایی از ماشین پلاس

انواع روغن موتور؛

1) روغن موتور اسپیدی

مناسب برای انواع خودروهای بنزینی و دیزلی سبک مدل ۱۹۹۸ میلادی و پیش از آن

تولید با پالایش نفت خام و فرمولاسیون پیشرفته

گرانروی ۲۰W-50
مناسب برای تمامی شرایط آب و هوایی(تمامی فصول سال)

خرید روغن موتور اسپیدی با مناسب ترین قیمت از ماشین پلاس

2)روغن موتور ایرانول

کاهش مصرف روغن و هزینه آن
.خاصیت پاک‌کنندگی بسیار عالی و ممانعت از رسوب ترکیبات مضر ناشی از احتراق و اکسیداسیون
.خاصیت ضد سائیده شدن جهت کنترل فرسایش قطعات موتور
.خاصيت خنثي کنندگي اسيدهاي حاصل از اکسيداسيون و احتراق جهت جلوگيري از خوردگي قطعات موتور
. خاصیت ضد اکسیداسیون و پایداری حرارتی
.روانکاری قطعات در دماهای پایین به خصوص در لحظه استارت زدن
.حفظ گرانروی روغن در تمام طول مصرف
.قابلیت حذف حرارت زائد از موتور برای حفظ ساختار متالورژیکی قطعات
.بالابردن قدرت موتور و طول عمرآن

3)روغن موتور کاسترول

طبق تحقیقات انجام شده اخیر، بیشترین میزان خوردگی زمانی رخ می دهد که موتور خودرو روشن و گرم باشد. هنگامی که موتور متوقف می شود، روغن موتور از سطح های حساس مکانیکی در تماس با یکدیگر جدا شده و به مخزن روغن موتور باز می‌گردد، در نتیجه سطح های حساس مکانیکی داخل موتور بدون پوشش محافظ روغنی، در معرض آسیب‌های جدی قرار می گیرند. روغن موتور Magnatec 10W40 هوشمند کاسترول با این هدف طراحی شده است.

چسبندگی فوق العاده به قطعات حساس داخل موتور نقش بسزایی به کمک به استارت سریع و راحت‌تر، محافظت عالی از قطعات داخلی موتور در دماهای پایین و بالا با بهره گرفتن از تکنولوژی سنتتیک، برخوردار از مولکول‌های هوشمند، کاهش مصرف سوخت، کاهش ساییدگی در زمان استارت و گرم کردن تا 70 درصد، افزایش کارایی و طول عمر موتور و پاک کنندگی عالی آن، از ویژگی‌های مثبت و اصلی روغن موتور Magnatec 10W40 کاسترول محسوب می‌شوند.

4)روغن موتور توتال

لازم به ذکر است که برای داشتن خودرویی سالم موارد زیادی وجود دارد که توجه به آن‌ها ضروری است.
روغن موتور جزو همان دسته ی ضروری به شمار می رود. روغن موتور وظیفه‌ی روانکاری و تمیزکاری عضوتپنده‌ی خودرو یعنی موتور را بر عهده دارد. شرکت معروف «توتال» (Total) انواع روغن موتور باکیفیت بالا و سطح کیفی مناسب برای خودروهای بنزینی و دیزلی عرضه می نماید.

از سری خصوصیات روغن موتور های توتال می توان به صورت زیر عنوان کرد:


علاوه ‌بر روانکاری، قدرت پاک کنندگی مناسبی دارند و مانع از ایجاد رسوبات و ایجاد خوردگی و واکنش اکسیداسیون در بخش‌های متحرک موتور خودرو می‌شود. این موضوع موجب بالابردن راندمان موتور خودرو شده و در کاهش میزان مصرف سوخت تاثیر مثبتی دارد. و گرانروی این نوع روغن موتورها 10 W40 است که باعث می‌شود به‌راحتی بتوان از آن در آب‌وهوای گرم و سرد (چهار فصل سال) استفاده کرد..

5) روغن موتور پارس

یا پالایشگاه پارس نخستین پالایشگاه وشرکت نفت خصوصی ایران است. همچنین این پالایشگاه، قدیمی ترین پالایشگاه تولید روغن موتور و روانسار، در ایران و خاورمیانه است.

6)روغن موتورایساکو

شرکت ایساکو انواع قطعات خودرو و روغن موتور محصولات ایران خودرو را با بسته بندی خاص ایساکو با برچسب اطمینان (هولوگرام) ضد تقلبی در نمایندگی ها و فروشگاه های مجاز در سراسر کشور با قیمت مناسب عرضه می نماید.

مشخصات روغن موتور

گرانروی مناسب برای
تمامی خودرو های 16 سوپاپ ایرانخودرو : سمند ملی، پژو پارس TU5 ، پژو 206 تیپ 5
– روغن نیمه سنتتیک
– مناسب برای تمام فصول وشرایط سخت و بحرانی
– طراحی شده برای وسایل نقلیه با کاتالیزور و بنزین بدون سرب و یا هر بنزین مایع دیگر
– تمیز نگه دارنده موتور افزایش کارایی آن

خرید انواع روغن موتورایساکو بامناسب ترین قیمت از ماشین پلاس

شما می توانید انواع روغن موتور باکیفیت را از معتبر ترین فروشگاه آنلاین ماشین پلاس تهیه نمایید: