ضد یخ چیست؟

ضد یخ و هر آنچه باید در رابطه با ضد یخ بدانید

ضد یخ و هر آنچه باید در رابطه با ضد یخ بدانید

با فرا رسیدن فصل های سرد سال نگهداری از خودرو شیوه دیگری به خود می گیرد به گونه ای که رانندگان باید نکات دیگری را رعایت کننده تا بتوانند بدون هیچ ایجاد هیچ مشکلی برای اتومبیل زمستان خود را سپری نمایند. ضد یخ، سیال سبز رنگ مورد علاقه رانندگان در زمستان مهمترین نکته ای است که توجه به آن می تواند خودرو را از دچار شدن به مشکلات متعددی باز دارد. ما در این بخش می خواهیم شما را با این مایع بیشتر آشنا کنیم به گونه ای که سعی می کنیم در این مقاله به همه سوال ها در رابطه با این ماده جواب دهیم پس اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که می خواهید بیشتر با این محصولات آشنا شوید و اطلاعات خود را راجع به آن ها کامل تر نمایید پیشنهاد می کنیم این مطالب را تا آخر همراهی کنید.

خطرات انجماد آب

خودرو ها در هنگام تولید انرژی به طور ناخودآگاه حرارت بالایی را تولید می کنند به طوری که دمای این حرارت به حدی بالا می باشد که ممکن است به تمامی قطعات موجود در پیشرانه و همچنین روغن موجود در موتور آسیب بزند.

خودرو سازان برای رفع این مشکل یک سیستم خنک کننده درون خودرو تعبیه کردن تا به طور مداوم در حال کاهش دمای موتور قطعات آن باشد. مکانیزم این سیستم به این شیوه می باشد آب را به دورن موتور اتومبیل و همچنین دیواره های سیلندر می فرستد تا گرمای آن ها را جذب کرده و دمای این بخش ها را پایین بیاورد و سپس به رادیاتور برگردد تا دوباره آب مورد نظر خنک شود. با توجه به توضیحات بالا متوجه شدید که احتمال وجود آب در سراسر منافذ موجود در موتور هست. آب تا زمانی که به حالت مایع در اطراف موتور خودرو و سایر قطعات پیشرانه وجود دارد مفید است اما به محض این که در اثر کاهش دمای محیط تغییر حالت دهد و به جامد( یخ ) تبدیل شود به شدت برای خودرو و قطعات آن مخرب می باشد.

کاربرد ضد یخ در موتور اتومبیل

ضد یخ و هر آنچه باید در رابطه با ضد یخ بدانید

ضد یخ و هر آنچه باید در رابطه با ضد یخ بدانید

اکنون که به خاصیت اصلی آب واقف شدیم باید دقت کنیم که هر گاه که آب منجمد شود در موتور خودرو چه وقایعی رخ می دهد. زمانی که در یک روز سرد اتومبیل را در فضا باز نگهداشته اید دما آب کم می شود، این کاهش دما گاهی به حدی ادامه می یابد که آب موجود در خودرو تغییر حالت داده و منجمد خواهد شد. آب موجود در رادیاتور خودرو پس از رسیدن به نقطه انجماد و یخ زدگی نیازمند فضای بیشتری می باشد چرا که آب در حالت جامد نسبت به حالت مایع حجم بیشتری دارد و این در حالی است که این فضای در برخی از نقاط خودرو مانند سیلندر و بلوک موتور وجود ندارد. افزایش حجم و نبود فضای خالی به اندازه کافی باعث می شود فشار ناشی از آب منجمد شده به قطعات چنان بالا رود که باعث ایجاد ترک و شکستگی در بدنه موتور شود.

قابل توجه است بدانید که این واقعه ممکن است پیشرانه خودرو را به طور کامل از بین ببرد و شما را با هزینه های گزافی در این رابطه مواجه کند. ضد یخ ها مهمترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد این وقایع می باشد. ضد یخ در حقیقت مایعی سبز رنگ می باشد که از اتیلن گلیکول تشکیل شده است. این ماده غیر قابل اشتعال می باشد و می تواند به راحتی در آب حل شود. نحوه عملکرد ضد یخ به این شیوه است که به طور کامل در آب حل می شود و اب را به محلولی با نقطه انجماد پایین تر تبدیل خواهد کرد.

حتما مطالعه فرمایید: هر آنچه که باید در مورد روغن موتور بدانید؟

کاربرد های دیگر ضد یخ

همانطور که در بخش قبلی نیز توضیح دادیم، دریافتید که ضد یخ ها باعث کم شدن نقطه انجماد آب موجود در رادیاتور ها شده و مانع از یخ زدگی آن ها می شود اما نکته قابل توجه این جاست بدانید که این ماده نه تنها صد یخ زدگی می باشد بلکه مانع از جوشیدن آی نیز می شود.

جوشیدن آب رادیات نیز به اندازه یخ زدن آن مهم است به طوری که افزایش دما موتور را به دنبال آورده و این افزایش دما به شدت باعث ایجاد آسیب دیدگی و فرسودگی بیش از حد قطعات پیشرانه خواهد شد. ضد یخ با انحلال در آب نه تنها نقطه انجماد آب را کاهش می دهد بلکه نقطه جوش آن را نیز به همان نسبت افزایش می دهد. بنابراین قابل توجه است بدانید که وجود ضد یخ علاوه بر فصول سرد سال در فصل های گرم سال نیز برای خودرو حائز اهمیت بوده و مفید می باشد.

خاصیت دیگری که این ماده سیال را بسیار مهم کرده است ویژگی ضد رسوبی آن می باشد. ضد یخ ها به علت داشتن این ویژگی هنگام عبور از بخش ها مختلف موتور خودرو تمامی رسوبات آن ها را در خود حل کرده و کاملا آن را تمیز می کند.

چگونگی استفاده ضد یخ

ضد یخ ها نیز همانند سایر محصولات دیگر مورد نیاز خودرو پس از چند مدت باید تعویض شوند چرا که اتیلن گلیکول موجود در این سیال حدودا پس از یک یا دو سال خاصیت خود را از دست می دهند. مخلوط آب و ضد یخ باید طبق نسبت خاصی با یک دیگر مخلوط شوند چرا که برخی از رانندگان معتقد هستند که هر چه نسبت ضد یخ به آب بیشتر باشد کارایی آن نیز بیشتر خواهد بود اما قابل توجه است بدانید که این فقط یک اعتقاد کذایی بوده و غلظت بسیار بالای این ماده نه تنها مفید نبوده بلکه ممکن است مشکل ساز نیز شود.

ضد یخ های موجود در بازار انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها تحت عنوان برند خاصی ارائه می شوند. محصولات این برند ها هر کدام از مواد مختلفی درست شده اند و ترکیبات مخصوصی در ساخت آن ها به کار برده شده است. تولید کنندگان این محصولات مطابق با نحوه ساخت محصولات خود در یک دفترچه راهنما نسبت غلظت ضد یخ و آب را در آن تعیین می کنند تا مردم بتوانند با مطالعه آن ها به درست ترین شیوه مورد نظر این محلول را درست کرده و درون خودرو خود قرار دهند.

دفترچه راهنما و متخصصین مربوط به ضد یخ معتبر ترین مراجع تعیین نسبت غلظت آب و اتیلن گلیکول می باشند و اما قابل توجه است بدانید که در صورتی که هیچ کدام از این مراجع در دسترس نباشند نسبت 50 به 50 منطقی ترین نسبت غلظت برای این محلول می باشد.

حتما مطالعه فرمایید: نگهداری صحیح خودرو

مواد اضافه شده به ضد یخ‌

ضد یخ ها همگی برای محیط زیست و طبیعت ضرر دارند چرا که تمامی آن ها دارای افزودنی های مختلفی از جمله بافر، مواد روان کننده و همچنین ترکیبات ضد خوردگی می باشند و قابل توجه است بدانید که این مواد کاملا شیمیایی بوده و خطری جدی برای طبیعن و محیط اطراف محسوب خواهند شد.

افزودنی های موجود در ترکیبات ضد یخ می تواند به شرح زیر باشد:

دکسترین، سدیم سیلیکات، دناتنیوم بنزوات، دی سدیم فسفات و سدیم مولبیدات مهمترین و بیشترین افزودنی های موجود در ضد یخ می باشند که این خاصیت های منحصر به فرد را نیز به این سیال داده اند.

تولید کنندگان اتیل گلیکول اغلب از ماده ای به نام دی سدیم فلورسین برای رنگ دهی آن به استفاده می کنند. این ماده تقریا رنگی سبز دارد و این ویژگی را به ضد یخ می دهد که در صورت نشتی به راحتی قابل تشخیص باشد. همانطور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، ترکیبات ضد خوردگی یکی از مهمترین افزودنی های موجود در ضد یخ می باشند و قابل توجه است بدانید که بوی مخصوص ضد یخ نیز مربوط به همین ماده ضد خوردگی (تولی تری آزول) می باشد.

مشکلات استفاده از ضد یخ

ترکیب اصلی ضد یخ که اتیلن گلیکول است یک ترکیب سمی بوده که برای انسان و سایر موجودات اطراف مضر می باشد و باید استفاده حمل و نقل آن کاملا با دقت و احتیاط صورت گیرد تا مشکل خاصی را به دنبال نداشته باشد. مشکلات حاصل از خوردن ناگهانی اتیلن گلیکول می تواند بسیار حیاتی باشد چرا که این ماده ایتدا سبب ایجاد حالت تهوع می شود و ممکن است با بسیاری از بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود. واکنش های این ماده با کلسیم موجود در بدن باعث به وجود آمدن بلور های کلسیم اگزالات خواهد شد و قابل توجه است بدانید که این بلور ها ممکن است در نواحی مختلف بدن رسوب نموده و مشکلات به خصوصی را به وجود آورند بنابراین همواره دقت کنید که این مواد دور از دسترس اطفال قرار گیرد.

بهترین مارک ضد یخ

همانگونه که توضیح دادیم امروزه تولید کنندگان مختلفی در سراسر کشور وجود دارند که ضد یخ ها را تهیه و توزیع می کنند اما مشاهده می کنیم که برخی از رانندگان رنگ این مایع را ملاکی بر اصل بودن و یا نبودن این محصول می دانند ولی حائز اهمیت است در این رابطه بدانید که رنگ این محصولات اصلا ملاک معتبری بر کیفیت آن ها نبوده و نمی توان از این طریق به مرغوبیت کالاپی برد. خاطر نشان کنیم که رنگ بندی این محصولات با توجه به سلیقه تولید کننده و تنها با هدف راحت تر تشخیص دادن آن به هنگام نشتی می باشد و بسته به افزودنی دلخواه تولیدکننده متفاوت خواهد بود.

ضد یخ ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام از آن ها تحت عنوان برند خاصی خرید و فروش می شوند اما اگر به دنبال بهترین مارک ضد یخ هستید قابل توجه است بدانید که محصولات برند های معتبر از جمله ایساکو می توانند جوابگوی نیاز های شما و خودرو های مورد نظر شما در این رابطه باشند به طوری که خریداران می توانند با استفاده از مارک های معتبر ضد یخ از عدم انجماد آب در فصل های سرد و یا جوشیدن آن در فصول گرم سال مطمئن باشند.

خرید ضد یخ

امروزه فروشندگان متعددی در سراسر کشور وجود دارند که انواع مختلفی ضذ یخ را با مارک ها و کیفیت ها گوناگون در دسترس خریداران قرار می دهند اما سعی کنید همواره از محصولاتی با کیفیت و مرغوب برای خودرو ها استفاده کنید تا هم در مخارج مربوط به این مسئله صرفه جویی کرده باشید و هم بازدهی مورد نظرتان را در این رابطه کسب کنید. سود جویان متعددی در سراسر کشور وجود دارند که محصولات بی کیفیت را را با قیمت هایی بالا به فروش می رسانند و نه تنها رافع مشکل شما نخواهند بود بلکه مقدمه ای بر ایجاد مشکلات بزرگتر و هزینه های گزاف تر خواهند بود.

ماشین پلاس بزرگترین و معتبر ترین فروشگاه لوازم یدکی خودرو می باشد که به صورت اینترنتی و آنلاین به ارایه خدمات خود در این رابطه می پردازد. این مجموعه محصولات برند های معتبر را به طور مستقیم از تولیدکنندگان دریافت کرده و آن ها را با تفاوت قیمت هایی بسیار کم نسبت به تولید کننده ها در دسترس خریداران قرار می دهند.  تفاوت این فروشگاه با بسیاری از فروشندگان دیگر این است که این مجموعه محصولات خود را با ضمانت اصلی بودن کالا و همچنین داشتن برچسب اطمینان عرضه می کنند تا مردم بتوانند با صرف هزینه هایی منطقی و مناسب به بازدهی مورد نظرشان دست پیدا کنند.

خریداران می توانند جهت خرید بهترین مارک ضد یخ با مناسب ترین قیمت و همچنین کسب اطلاعات بیشتر راجع به این فروشگاه و سایر محصولات آن با پشتیبانی این مجموعه در ارتباط باشند.